Zkušenosti s Ubuntu 12.04 LTS

Je to přibližně 14 dní co vyšlo dlouho očekávané Ubuntu 12.04 (Precise Pangolin) LTS , tedy verze s dlouhodobou podporou, která tady bude s námi celkem 5 let, tedy až do roku 2017. Rozhodl jsem se, že tentokrát nenapíši podrobnou recenzi jako minule na Ubuntu 11.10, ale k tomuto účelu dokonale poslouží ta, co vyšla na Linuxexpresu. Já napíši své zkušenosti z provozu, přeci jen Ubuntu 12.04 jsem instaloval na cca 5 počítačů, které zároveň spravuji a tak můžu napsat docela rozsáhlé zkušenosti.

Instalace

Oproti Ubuntu 11.10 se instalátor prakticky vůbec nezměnil, ale můžu s radostí prohlásit, že ani na jednom z PC jsem s instalací jako takovou problém neměl a vše proběhlo tak jak má napoprvé. Něco se, ale přeci jen změnilo, z instalačního CD byl vypuštěn instalátor WUBI pomocí, kterého můžete Ubuntu nainstalovat přímo z Windows. Oficiálním důvodem bylo ušetření pár MB, to z toho důvodu aby se celé Ubuntu vlezlo na jediné CD, zda zde nefigurovala, jistá nespolehlivost onoho instalátoru se můžeme jen domnívat. WUBI je ovšem stále dostupný ke stažení na oficiální stránkách Ubuntu a i když je jako nedoporučovaná možnost můžete jej použít, potěšilo mne, že po jeho stažení nestahoval .iso soubor hned z internetu, ale uživatel si může navolit, jestli náhodou někde .iso soubor nemá.

Po instalaci

Po instalaci vás čeká, nastavování celého systému, no spíše než nastavování nebo konfigurace systému by bylo asi vhodnější použít termín přizpůsobení systému. Z vaší strany stačí jen doinstalovat některé dodatečné ovladače zařízení se kterými si systém neporadil sám popřípadě upravit nastavení displejů. S obojím samozřejmě může být problém, ale k instalaci ovladačů asi není co dodat, většinou totiž záleží hlavně na výrobci. Nejdiskutovanější je samozřejmě instalace proprietárnícha ovladačů grafické karty. Na jednom z oněch 5 PC jsem měl, ale problém právě s ovladači grafické karty a její nastavení do funkční podoby, došlo to dokonce tak daleko, že bylo nutné reinstalovat celý systém, tento problém jsem s předchozím Ubuntu 11.0 a 10.04 na tom stroji nezaznamenal. Těm zkušenějším z vás jistě došlo, že se bavím jak jinak než o ovladačích na grafickou kartu značky ATI, konkrétně 4570. Nutno dodat, že po zdlouhavém nastavování mi vše funguje. Původně tedy problém nebyl ten nastal až při připojování externího monitoru a vzhledem k tomu, že je to můj denní chleba jsem to musel řešit. To nakonec vyřešila opětovná instalace ovladačů ATI přímo z repozitářů Ubuntu (samozřejmě proprietární ovladač) a nastavovaní ne ve „správci displejů“, ale přes AMD Catalyst, zde mě stále ještě překvapuje, že pro nastavení zvolené konfigurace je třeba restartovat počítač, to je v roce 2012 opravdu zarážející.

Ladění

Nové Ubuntu 12.04 je jednoznačně o vyladění chyb, nedočkali jsme se žádných radikálních změn, ale to jsme ani nečekali a asi ani nechtěli, přeci jen Unity tu, zůstalo ale o tom až později. Jednoznačně musím říci, že stabilita systému je mnohem lepší než v Ubuntu 11.10, se starším 10.04 by to mělo být srovnatelné. Nutno podotknout, že jsem zpozoroval pár chyb, ty jsou asi všude a bezpochyby budou časem a aktualizacemi odstraněny, většina oněch chyb je, ale občasná a prakticky si je ani nepamatuji, což je samozřejmě jenom dobře, asi nebudou tak důležité, ale na jednu nezapomenu. Objevuje se na většině počítačů co jsem instaloval a to po startu, po naběhnutí OS a přihlášení uživatele se mi stává, že mi to zahlásí něco o jisté chybě a mám tento problém nahlásit tlačítkem níže, to když učiním tak to trvá dlouho, většinou se to nikam nehne a když to chci následně zrušit tak se mi to nepovede a musím to nechat zminimalizované, kdyby to onu chybu nezahlásilo asi bych si jí ani nikdy nevšiml, vlastně nic krom té hlášky nepozoruji. Jediný efekt vidím v tom, že to aktuálně přihlášenému uživateli sníží důvěru k jeho operačnímu systému. Ale jinak se samozřejmě jedná o naprostou prkotinu, která bude v nejbližších dnech nebo týdnech odstraněna.

Grafické prostředí

Canonical, tedy společnost, která stojí za Ubuntu se nehodlá vzdát svého dítka Unity a nadále tedy bude vlajkovou lodí jako grafické prostřední, v podstatě jeho jediné, které je součástí už při instalaci, nepočítám-li jeho odlehčeného brášku Unity 2D. Z mého pohledu to asi není ani špatným krokem, Ubuntu chce být tou Linuxovou distribucí, která bude maximálně vhodná pro masy a do pár let chce mít 200 milionů uživatelů a podle ohlasů těch, kterým jsem Ubuntu 12.04 nainstaloval nebo doporučil jsou spokojení a jednoduchost grafického prostředí si pochvalují. Unity jako takové se velkých změn nedočkalo, spíše těch menších zato důležitějších, například hlavní nabídkou Dashe už není 8 velkých ikon, ale seznam nedávnou použitých aplikací a souborů. Můžu říci, že Unity je zase o kus dále a k dnešnímu dni je už dost dobře použitelné a rozhodně není třeba se jej bát. Pro ty co by ovšem byli stále nespokojeni existuje samozřejmě mnoho alternativních grafických rozhraní, například GNOME Shell.

Závěr

Přechod na Ubuntu 12.04 z můžu jen doporučit, je stabilní a vyladěné. Těch pár chyb co teď nové Ubuntu má, bude brzy doladěno a není se tedy třeba čehokoli bát. Dokonce i Centrum software pro Ubuntu se spouští mnohem rychleji a prakticky vůbec nepadá. Já osobně přechod doporučuji.

Jakékoli dotazy nebo připomínky napište do komentářů a já na ně určitě rád odpovím :).

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>