Zemědělská navigace eFarmer – Úvod – první díl

První díl o zemědělské navigaci do traktoru, která oproti konkurenci funguje na Androidu a tak její pořizovací cena je nižší, výhod však přináší jistě více.

Proč vlastně chtít navigaci do traktoru a využije ji i malý soukromý zemědělec? 

Výhody zemědělské navigace pocítí i malý zemědělec zvláště pak při práci s postřikovačem. My zemědělci víme, že při práci na poli s postřikovačem se člověk snadno ztratí, především pak na trochu větších a širších polích. Někde uprostřed pole si kolikrát jen těžko ověříme, zda na kousku vedle nás již byl aplikován postřik či nikoliv. A také víme, že vynechané kousky na poli můžou při sklizni působit potíže, o menších výnosech ani nemluvě. Chceme-li eliminovat tyto ztráty můžeme buď volit pěnový značkovač k postřikovači nebo právě navigaci. Varianta pěnového značkovače je o něco málo levnější, na druhou stranu značkovač je potřeba doplňovat a nelze jej využít tak široce jako právě zemědělskou navigaci, která umí mnohé další funkce.

Díky zemědělské navigaci si totiž můžete velmi snadno vést záznamy o tom kdy a jaké práce jste prováděli, zaznamenávat si informace o polích, pěstovaných plodinách ,výnosech, nákladech a mnohé další. Navíc se všechna data ukládají do cloudu a tak můžete počítat s tím, že o ně nepřijdete a můžete si je prohlížet několik let zpět.

Co tedy eFarmer umí a co všechno přináší? 

Je potřeba říci, že eFarmer zdaleka není jenom navigace, ale je to komplexní nástroj pro správu dat, týkajících se vaší farmy a vašich polí. Zakladní funkcí navigace eFarmer je tady „record keeping“ (uchovávání záznamů) v cloudu, konkrétně záznamů o vašich polích, jejich přesné poloze, rozloze a pěstovaných plodinách. Také si zde můžete zaznamenávat jaké práce jste na poli dělali a kdy. Vždycky pak můžete připsat jaký materiál jste například na poli zaseli a kolik jej bylo. Nejlepší na tom je, že tuto základní funkčnost můžete mít zdarma. Veškerou zemědělskou evidenci, kterou budete potřebovat tedy budete mít přehledně online a zdarma. Už v této základní verzi máte tedy přistup k webové aplikaci na adrese www.efarmer.mobi a také k aplikaci pro váš tablet nebo telefon s Androidem (podporu iOS vývojáři plánují).

Pár obrázků z webového rozhraní: 

Efarmer-mapa

Přehled polí na mapě – různé barvy označují různé plodiny. Po přiblížení je vždy vidět název pole a jeho rozloha.

Efamer-pole2

Kompletní přehled polí – vždy je vidět, co je na polích zaseto (je-li to zadáno) a poslední práce na poli.

Efarmer-prehled-pole-2

Přehled o konkrétním poli – prováděné práce, rozloha, plodina

Aplikace eFarmer je opravdu jednoduchá a její ovládání pochopí snad každý, proto i uživatelé, kteří si s počítačem moc nerozumí se jí nemusí bát. Aplikace je sice od Nizozemských vývojářů, ale je kompletně v češtině.

Pole můžete do aplikace zakreslovat dvěma způsoby. Prvním je ruční zakreslení hranic pole, zde je potřeba říci, že máte sice k dispozici mapové podklady s leteckými snímky, samotné zakreslování je však ještě trochu zdlouhavé a není úplně doladěné, při ručním zakreslování se tedy budete muset připravit na to, že to nějaký čas zabere a že se vám to asi nepodaří napoprvé. Druhá možnost je však mnohem příjemnější, tou je import hranic pozemku z LPISu, samotný import je velmi jednoduchý a zvládne jej asi každý. Za to export z LPISu je docela složitý a bez manuálu to asi nezvládnete, po podrobném přečtení manuálu k LPISu byste na to přijít měli. Kdyby přece jenom ne, rád vám poradím nebo napíšu návod zvlášť. Buďte však připraveni na to, že se bez občasného manuálního zakreslení neobejdete, ne vše musí být v LPISu úplně správně zakresleno, případně budete chtít pole, které máte zakresleno jako jeden větší celek rozdělit, protože na poli pěstujete více různých plodin a máte jej tak rozděleno do menších částí.

Ke každému poli pak přidáváte jednotlivé úkoly, které jste na poli prováděli a podrobnější informace o úkolu. Můžete si samozřejmě úkoly dopředu plánovat a měnit jejich stav (hotovo, probíhá, nedokončeno).

Třešničkou na dortu je pak navigace na poli. To je ta část, za kterou už je potřeba si zaplatit plnou verzi aplikace, ta vás vyjde na 249 Euro (tedy asi 6300 Kč). Poplatek se platí jednorázově a máte pak k aplikaci doživotní licenci. Navigovat pak můžete buď pomocí interní navigace ve vašem zařízení (tabletu, telefonu) nebo pomocí externí antény, kterou dodává výrobce. Musím zmínit, že navigace pomocí interní antény v tabletu/mobilu má přesnost +- 5 metrů a tak není vhodná k navigaci jako takové, tuto variantu můžete použít spíše k tomu abyste měli přehled o tom, jak dlouho jste jakou práci vykonávali a kde, tato data se pak samozřejmě synchdonizují online do cloudu a vy si je můžete prohlížet třeba na PC.

Externí anténa bude největší investicí, protože stoji v přepočtu asi 18 000 Kč. Za celý set tak zaplatíte něco kolem 25 000 Kč. Fakt je, že i přesto se jedná o jednu z nejlevnějších zemědělských navigací. Musím říci, že však výhodu v tomto řešení oproti konkurenčním řešením nevidím jenom v ceně, ale především v tom jakou rychlostí vývojáři přidávají nové funkce za které však už nemusíte platit. U eFarmeru totiž vychází aktualizace velmi často a jsou opravdu přínosné (poslední verze přinesla například: podporu navigace pomocí objetí okraje pole, rozšíření podpory externích antén a další).

Aplikace toho umí opravdu hodně a má široké spektrum možností, proto se jim budu věnovat vždy v samostatných článcích. V příštím díle se podrobněji zaměřím na polní evidenci.  

Aktualizace: V nejnovější aktualizaci přibyla možnost přidávat pracovníky, zatím jen velmi základní funkce. Alespoň můžete označit, kterou práci, který kdo vykonal. Dále bylo podstatně vylepšeno ono zakreslování polí, které jsem kritizoval, teď je zakreslování příjemnější a vyladěnější.

Ještě stále sbírám data abych mohl na ukázku předvést polní evidenci a vydat tak druhý díl.

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>