Zemědělská navigace eFarmer – Polní evidence – druhý díl

Druhý díl o zemědělské navigaci do traktoru eFarmer, v tomto článku se zaměřím na základní funkci polní evidence, která je naprosto zdarma.

V prvním díle jsem popsal co všechno přináší zemědělská navigace eFarmer. V tomto díle se podívám na dle mého velmi přínosnou funkci polní evidence, kterou využije snad každý menší zemědělec. Jistě to znáte, máte-li jenom pár hektarů určitě se Vám nevyplatí investovat do drahého software abyste mohli veškerou evidenci mít přehledně v počítači. S aplikací eFarmer, máte celou evidenci naprosto zdarma v cloudu a kdykoli se na ni můžete podívat z počítače nebo telefonu (tabletu) s Androidem. S touto aplikací tedy můžete říci sbohem zmatkům s papírovou evidencí. Konec přemýšlení nad tím co jste před dvěma lety měli na poli zaseto a jaké byly výnosy. Čím jsem stříkal pšenici minulý rok? Kam jsem si to jenom napsal? Tomu je konec, zdarma a přehledně!

Import a zakreslení polí

Dříve než budete moci cokoliv evidovat a zapisovat je samozřejmě potřeba nejprve potřeba do aplikace dostat vaše pole. To je samozřejmě ta nejméně zábavná, ale nutná část. Díky bohu o tom vývojáři vědí své a tak kromě možnosti ručního zakreslování je zde možnost i import polí z LPIS (českého registru půdy). Importovaná pole je samozřejmě možné později upravit a zakreslit trochu jinak. K exportu polí je potřeba mít uživatelský účet na portálu farmáře abyste se mohli dostat do neveřejného registru půdy s vašimi poli. Ve registru půdy si potom vyberete pole a zvolte export dat, stahujte poté formát SHP, ideální je udělat každé pole zvlášť, jde to však i hromadně. Podrobný postup na export pozemků je uveden v kapitole 4 této příručky Ministerstva Zemědělství http://eagri.cz/public/web/file/338679/LPIS_prirucka_kresleni_iLPIS.pdf .

Import polí provádějte raději z počítače nikoli z telefonu, bude to rychlejší a přehlednější. Na hlavní stránce, zvolte přidat pole a možnost import. Vyberte pak soubory, které jste si exportovali do počítače a nahrajte je. A je to, import polí je více méně hotov, můžete pak samozřejmě provádět různé korekce zákresu na fotomapě.

 

rucni-kresleni

Pole

Jakmile máte pole importována vidíte je všechna přehledně na mapě, pole jsou barevně rozlišena podle toho jaká je na nich aktuálně plodina. Plodiny můžete podle libosti přidávat a vybírat jim také barvy. Na konkrétní informace o polích se dostanete ze záložky „POLE“, zde vidíte seznam všech vašich polí. Doporučuji si je pro přehlednost nějak pojmenovat nebo očíslovat, automaticky přiřazený název je rozloha, máte-li více polí se stejnou rozlohou začnete se v tom ztrácet ( přiřadit polím skupiny je také varianta).

U každého pole vidíte rozlohu v hektarech (je možné zvolit i jiné jednotky). Další informace už bude muset přidávat sami. Můžete zde přidávat hodnoty dusíku a další prvků, máte-li je samozřejmě jak zjistit. To hlavní co na stránce konkrétního pole vidíte je plodina a seznam veškerých úloh, který byly na poli provedeny s konkrétním datem.

pole-prehled

 

Na tomto obrázku tedy vidíte, že pole má rozlohu 1,91 hektaru je na něm ječmen a kdy byly provedeny polní práce jako podmítka, vláčení, postřik a podobně. Taktéž je zde napsáno čím byly práce provedeny a může zde být připsáno kdo je provedl. Každou z úloh samozřejmě lze rozkliknout a zjistit k ní podrobnosti.

Pro ukázku tedy otevřu úlohu sklízení, níže vidíte kde byla provedena, kdy a jaký byl výnos, taktéž můžete připojit poznámku a fotografie. Aplikace umí jisté výpočty materiálu, tedy, že sama dopočítá jaký byla sklizeň na hektar a podobně. Nutno říci, že to zatím nefunguje úplně stoprocentně a přesnější výpočty a analýzy sklizně zde prozatím chybí, což je trochu škoda.

sklizeni

 

Úlohy

Máme-li tedy zaevidována pole včetně jejich rozlohy a umístění, vrhneme se na to hlavní a tím jsou úlohy. Myslím si, že je skvělé že cokoliv co na poli děláte si můžete během pár minut zaevidovat do počítače a nebo to evidovat rovnou na poli s pomocí mobilního telefonu, využijete-li druhou možnost můžete díky GPS mít zaznamenané konkrétní stopy (pohyb traktoru po poli) bez externí antény však počítejte s nepřesností na několik metrů.

screenshot_20160922-143305

Úlohu kdykoliv přidám z mobilu, vyberu pole, typ práce, přidám fotku poznámky a hotovo.

Pointa je v tom, že veškeré úkony, které na poli děláte (seti, vláčení, podmítka, orba, aplikace postřiku a mnohé další) si můžete jednoduše a rychle zaevidovat. Budete tak vědět, kdy přesně jste seli, kolik jste zaseli osiva, jaký typ, kolik vás to stálo, s čím jste na poli pracovali, kdo úlohu provedl a další. To všechno si můžete zobrazit třeba na konci sezony po sklizni, spočítat si náklady a porovnat je s výnosy, dokonalý přehled o příjmech a výdajích, to vše díky jednoduché aplikaci zdarma.

Veškeré úlohy si pak můžete snadno vytřídit podle typu, data, pole, plodiny nebo skupiny polí.

 

 

To je snad všechno podstatné co se týče polní evidence týče. Pokud vám něco není jasné, nebo byste chtěli s něčím poradit nebojte se na mě obrátit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>