Zápisky z cest: Budapešť

Doposud jsem touto zemí pouze projížděl, teď jsem měl možnost zde strávit 24 hodin, můžu tedy napsat své postřehy. Tedy to co mě zaujalo, překvapilo nebo co je od ČR velmi odlišné.

První dojmy

Projíždíte-li Maďarskem přes různá města a vesnice, máte strach vystrčit vůbec ruku z okna aby vám náhodou někdo neukradl hodinky, Budapešť je, ale oproti zbytku Maďarska  něco úplně odlišného, nejde jen o to, že se jedná o hlavní město, ale je v tom i něco jiného.

Budapešť je prostě obrovské město, aby tak ne, vždyť má přes 1,7 milionu obyvatel a jedná se o 8. největší město Evropské Unie, také to byla velmi důležitá metropole v Rakousko-Uhersku, v tom to asi celé bude. Na městu je vidět, že bylo velmi bohaté a tak jeho rysy jsou velmi luxusní, na každém kroku drahé restaurace a bary, noční kluby a nejrůznější obchody s drahým zbožím.

Turismus

Ačkoli jsem to tak úplně nečekal, je vidět, že turismus generuje celému městu velké příjmy a žije tady z toho mnoho místních lidí. Na každém kroku potkáte někoho kdo se snaží si přivydělat hraním na kdejaký nástroj. Výletních lodí je tu přehršel, autobusů co vás povozí městem po památkách ještě víc. Počet hotelů je zde samozřejmě obrovský, o tom žádná, někde ti turisté přeci spát musejí.

Ceny

Říká se, že v Praze je draze, v Budapešti, je to ovšem ještě dražší. Vyjde-li si rodina na večeři do jedné z běžných restaurací, za 4 jídla a pití pro každého zaplatí v přepočtu kolem 3 tisíc Kč.

Zážitek I

Prvním opravdovým zážitkem byla cesta metrem, říkáte si: „Co je na tom, nikdy si nejel metrem?“ Zadržte, toto není jen tak ledajaké metro, ale jedno oz nejstarších v celé Evropě, a jeho vzhled tomu odpovídá, jezdí zde sice soupravy z 70.-80. let, zbytek metra je ovšem mnohem starší. Metro samotné bylo vybudováno kolem roku 1900, a nutno podotknout, že od té doby se toho nejspíš moc nezměnilo.

Ve zdejším Metru jezdí jedna souprava za druhou, nečekáte ani 2 minuty a už je tu další, ono je to jenom dobře, protože na samotný nástup/výstup máte pouhých cca 5 sekund, pak se to s vámi nepáře, dveře se zavřou a jede se dál. Měl jsem to štěstí vidět, jak vystupuje jedna Maďarská školka se svou učitelkou, metro pomalu přibržďuje, děcka připravené u dveří, ty se otevřou a děti i s paní učitelkou musí doslova vystřelit ze soupravy aby někde nějaké díte neztratily, poslední dítě, tak tak uskočilo aby ho „nesejmuly“ ony nekompromisní dveře.

Zážitek II

Je pravda, že v Budapešti doslova cestujete, časem, jsou tady tak o 30 let pozadu, stále tady například jezdí staré autobusy tipu „harmonika“. To ovšem není nic oproti tomu, co jsem zažil ve zdejších lázních, to mě totiž málem opravdu dostalo. Pamatujete si seriál Četnické Humoresky? A pamatujete si ten díl, jak se šli koupat do tamějších lázní? Tak tady jsem cestoval v čase do dob První Republiky, časy to byly krásné, ale aby přeslékací kabinky nedočkali žádných změn to jsem nečekal. Podívat se na historii je super, ale koupat se v ní? 

Z obrázku to vypadá možná pěkně, ale jste-li tam je to něco jiného. Je škoda, že nemám fotky z toho co jsem viděl uvnitř, tam to totiž bylo ještě horší, světla tam byla asi původní, omítka nejspíš taky, o sprchách raději nemluvně a v „bazénech“ uvnitř šla voda cítit sirovodíkem, no cítit, spíš to smrdělo, a opravdu hodně, pak jsem odtamtud raději utekl.

Zážitek III

Asi by jste si netipli co se na ulicích prodává jako suvenýry, repliky vojenských čepicicí Maďarského vojska z druhé světové války, jsou sice zvláštní, ale ne zarážející. Co mě opravdu dostalo, byly plynové masky!! Ano plynové masky, pravé a původní, jedna za cenu 250Kč, lidem se to docela líbí a kupují si to.

Památky

Město je nádherné, a památky jsou ještě hezčí, je jich tu dost a jsou docela pěkně udržované. 

Restaurace a bary

Většina restaurací v Maďarsku je luxusních, vypadají dobře, pravda cena tomu taky odpovídá. Za to můžete chvilku strávit v pěkném a příjemném prostředí, většinou s usměvavým personálem. Každá restaurace nebo bar se snaží být v něčem jedinečná, jedna působí maximálně luxusně, druhá naopak nabídne posezení na uměle vybudovaném rybníku, třetí je zase například laděna do sportovního stylu a čtvrtá vypadá jako italská ulička (ano byla to pizzerie :) ). Jedno má, ale většina restaurací společné a to je dýško, to si totiž účtují restaurace samy a pevně na účtence, nijak se s tím nemažou a naúčtují vám 10% navrch, jako „poplatek“ za obsluhu. Dáte-li si kávu proč jim nenechat pár korun navrch, že? Ale když si dáte oběd a necháte jim 300Kč za nic, už to není nic příjemného.

Měna

Maďarská měna je něco strašného, kvůli devalvaci kolem roku 2000, zde tísíce jen lítají. 1 naše Koruna je asi 10 jejich Foryntů. Hamburger tedy stojí asi 900 Foryntů, polévka taky 900 a kafe skoro 500. Za oběd tedy zaplatíte třeba 30 000 foryntů ani nemrknete. Kdo se v tom má, ale vyznat…

Stojí to za to

Výlet do Budapešti si určitě někdy udělejte, je tu toho dost k vidění, teď nemám na mysli jen památky, kde jinde můžete žít chvíli život o „pár“ let zpět a vidět jak to bylo v minulosti. Vidět Budapešť je velký a nezapomenutelný zážitek, který nelze než doporučit.

2 Comments

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>