Úvaha: Spoléhat se jenom na NATO je chyba

NATO

Jak jsme se všichni nedávno přesvědčili i v našem moderním světe se může stát, že dojde i k takovým věcem jako je vojenská intervence světové velmoci vůči jednomu ze svých sousedů.

Přiznejme si, že snad jen málokoho by napadlo, že Ukrajinská krize kde se řešil v podstatě autokrativní režim prezidenta Janukovyče a jeho krutá vláda, dopadne tak jak dopadne. Snad bychom i čekali, že prezident Putin poskytne Janukovyčovi podporu, a třeba i vojenskou aby pomohl udržet moc v rukou prezidenta Janukoviče, který s ním poměrně úzce spolupracoval. Putin nás, ale překvapil úplně všechny, jak známo: „Kdo má moc, chce ještě víc“.

Rozhodl se tedy zcela nesměle, že vojenský obsadí Krym a Janukoviče hodí přes palubu. Krym byl přece celá léta součástí Ruska a beze sporu je to strategicky významný ostrov, na kterém leží snad ještě významnější přístav Sevastopol o který se tvrdě bojovalo i ve druhé světové válce. Putin na to šel, ale lišácky a vše dělal tak aby i po té co tam jeho vojáci lidé vlastně nechápali co se děje. Vždyť tam přijeli v neoznačených armádních uniformách, aby si prvních pár chvil mohli být všichni na 99% jistí, že jsou to Rusové ale pořád je tu to jedno procento nejistoty které hraje poměrně významnou roli v tom zmatku. Noviny úplně všude byly nuceny pár dní hlásat něco ve smyslu: „Pravděpodobně Ruská vojska…“ a právě to slovo pravděpodobně a ta malinká nejistota svým velkým dílem přispěli k tomu, že nás zase tak moc nezaskočilo, protože jsme přeci neměli 100% ověřenou informaci.

Všichni v severoatlantické alianci (NATO) si jistě neskutečně oddychli, že Ukrajina není členem NATO. Ano myslím si, že i kdyby byla, Putina by to neodradilo, protože ví jaké jsou reálné schopnosti NATO. Myslím si, že si nejen oddychli ba dokonce jim spadl velký kámen ze srdce, že nemusí vojensky zasahovat, to by si totiž ani sami nedokázali představit, jak vlastně útočit proti takové velmoci jako je Rusko. Kdyby totiž Ukrajinci byli v NATO museli by všechny členské státy jejich území pomoci vojensky bránit. I když k tomu by asi stejně nedošlo, to by raději v NATO porušilo smlouvu protože vojensky zasáhnout je schopno ze všech států v NATO tak leda USA a ti mají k válkám veliký odpor (ostatně kdo taky ne) a svých starostí dost. Takže by se nic nestalo jako teď, s tím rozdílem, že by se ukázalo, že NATO je sice strašně pěkná organizace s krásnou myšlenkou, ale vůbec nefunguje. To se díky bohu zatím neprokázalo. Teď totiž všichni na 99% ví, že NATO je v podstatě neschopné, ale pořád je tu to jedno procento, že?

Můžeme doufat, že Putinovi bude Krym stačit, ale víte přeci jak to bylo s Hitlerem a Sudety, že ano? V případě, že by vojensky chtěl obsadit i zbytek Ukrajiny problém by to technický určitě nebyl, vždyť stačilo by vyhlásit válku a Ukrajinská armáda se postřílí navzájem, protože polovina jejich vojáků je pro Rusko a ta druhá proti. To by se do toho nemuseli vložit ani Rusové. Ukrajincům určitě, žádná země nepomůže, jak trefně poznamenal jeden reportér z BBC: „Je až s podivem, že ani pitomci nenavrhují vojenský zásah proti Rusku, Ukrajina totiž není členem NATO a Rusko má jadernou zbraň“.

No a představte si to, i přes všechny tyto důkazy že válka může přijít kdykoliv a kamkoliv a to i třeba k nám do České Republiky, nás Čechy to nechává ledově klidnými. Jsme přeci členy NATO, nic naplat že téměř všichni členové této organizace neplní své závazky vůči ní (a Česká Republika také ne). Tato slavná organizace, která působí po celém světě má jednu opravdu schopnou armádu a to tu těch Spojených Států Amerických. Musí nám být tedy úplně jasné, že jakmile se tady v Evropě něco semele (a to není jak vidno žádná vzácnost) Američané se za nás bít nepůjdou. Proč by to také dělali? Kdyby se něco semlelo tam u nich tak jim ostatní země poskytnou tak leda pár specializovaných jednotek, ale rozhodně ne nějaké bojeschopné vojenské divize.

Jsem skálopevně přesvědčen o tom, že bychom si to měli s tím šetřením na armádě rozmyslet. Je to sice věc, kterou teď zdá se nepotřebujeme a stojí strašné peníze, ale je to jako s hasiči. Až začne hořet také, nezačnete shánět hasičské vybavení a najímat hasiče ne? To už by bylo asi pozdě. Ale neměli bychom si to rozmyslet jen my, ale všechny členské státy NATO aby se stali Američanům alespoň nějakými partnery.

V případě napadení naší republiky (teď už opravdu fantazíruji) jsme schopni naši matičku zemi hrdě bránit. K dispozici máme celých 30 plně modernizovaných tanků T72-M4. Kdyby jste chtěli tyto moderní tanky rovnoměrně rozmístit okolo hranic celé České Republiky vyjde vám to na jeden tank na každých 76 kilometrů. To, ale není vše! Máme ještě asi 93 zcela nemoderních tanků T72, které jsou sotva pojízdné a leží ve skladech po celé ČR, ale v případě nejvyšší nouze bychom je přece použili. Podporovat pěchotu o síle asi 20 000 aktivních vojáků (v případě mobilizace téměř 2 miliony mužů) může asi 350 BVP. Ty dva miliony mužů musíte brát s rezervou, z vlastních zásob bychom je mohly vyzbrojit tak leda vzduchovkami. Pro srovnání, Rusové mají asi 6500 bojeschopných tanků. Jsou samozřejmě mnohem větší stát, ale vychází jim to na hranicích na každé 3 kilometry jeden tank.

Fantazií už bylo dost. Válka je pro nás sice nepředstavitelná věc a doufejme, že k ní snad co nejdéle nedojde. Ale stát prostě musí být schopen bránit své hranice s více než s pouhými 30 moderními tanky. Zkusme se nad tím jako veřejnost, alespoň zamyslet.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>