Testuji distribuce – openSUSE 12.1

O prázdninách mívá člověk (čti student) poměrně dost času na různé zkoušení. Já se rozhodl ozkoušet distribuce, které běžně nepoužívám. První z nich bude openSUSE. Jedná se spíše o takové zkušenosti, které budou obsahovat obrázky jen zřídka, jde tu hlavně o ten celkový dojem.

Stáhnul jsem ISO soubor openSUSE 12.1, který má 4,6GB. Tato distribuce je tedy velikostí instalačního souboru poměrně rozsáhlá a bez DVD nebo  Flash-disku s větší kapacitou  se prostě neobejdete. Základní instalační médium openSUSE bohužel neobsahuje možnost, spustit OS jen z DVD. Pokud chcete, LIVE CD bude nutné jej stáhnout z oficiálních stránek zvlášť.

Instalace

Instalátor se zprvu jeví jako skvělý, vypadá moderně, jednoduše a funkčně. Po chvíli, ale zjistíte, že zde stačí opravdu vteřinka nepozornosti a přijdete o všechna data, která již na počítači máte. Osobně jej tedy vidím jako trochu zmatený, chtělo by jej tedy trochu zpřehlednit, jinak proti němu nemám, ale vůbec nic.

Během instalace máte na výběr mezi grafickými prostředími. Je zde Gnome, KDE, Lxfce a prostředí textové. Já si zvolil KDE, přece jen Gnome znám velmi dobře a chtěl jsem něco vyzkoušet něco s čím až takové zkušenosti nemám.

Pak přejdete k dělení disků, které je jednak složité a a jednak poměrně nebezpečné. Zde jsem měl problém s tím, že instalátor mi špatně ukázal jaké jsou k dispozici partition a byl jsem z toho zmaten. Pro jistotu jsem 2x restartoval instalaci i PC než jsem si všiml tlačítka, které disky hledalo znovu, tentokráte už správně.

Výhodou jistě je, že na konci samotné instalace systému, se instalátor snaží zprovoznit Hardware jako jsou síťové karty a základně je i nakonfigurovat. Také se snaží detekovat síťové tiskárny a chce nás připojit k internetu.

Instalátor tedy i přes svou „zmatečnost“ hodnotím nakonec spíše kladně.

 

Po instalaci

Ihned po instalaci se spustí openSUSE, nepotřebuje ani vytáhnout DVD z mechaniky jako Ubuntu. Okamžitě po instalaci se tedy můžete začít seznamovat se systémem. Já ovšem ihned po načtení openSUSE jsem jej vypnul a šel řešit nastavení GRUB u kterého jsem si nebyl jist. Stejně ono první bootování bude asi zajímavější :). A opravdu, zajímavé to bezesporu bylo, bootování trvalo poměrně dlouho, tedy déle než bootuje Ubuntu 12.04. To ovšem není nic zvláštního, pak postupně naskakovaly „jakési“ 4 ikonky a šup systém byl načtený. Ne, nic jsem nevynechal. Kde je tedy sakra přihlašování? To je evidentně defaultně vypnuto a je pravděpodobně nutné tuto možnost zapnout v ovládacím centru, které se zde jmenuje YaST a už od prvního pohledu vypadá velmi propracovaně. Pravděpodobné to sice je, nicméně nepochodil jsem. Možnost zapnout přihlašovací obrazovku jsem prostě nenašel, kdyby na PC bylo více uživatelů asi by se zapla, ale já ji potřebuji teď. To je přeci základem bezpečnosti ne? Na té si mimochodem openSUSE zakládá a je to znát, možnosti zabezpečení jsou zde obrovské. Ale tato základní bezpečnostní díra mi jaksi nejde do hlavy. Zkusil jsem tedy vybrat na ploše nabízenou možnost „Online Nápověda“, kde byl odkaz na wiki, kde jsem to stejně nenašel a ještě jeden odkaz na IRC openSUSE komunity. To mne opravdu překvapilo i potěšilo, představte si to, kliknete a ono to dokonce vybere program na IRC a spustí jej to. Jakmile se aplikace připojí k IRC kanálu můžete začít pokládat vaše dotazy, i když  v Angličtině. Geniální by to bylo, kdyby to fungovalo, u mne to vždy skončilo snahou připojit se k IRC. Nechme tedy přihlašovací obrazvoku na pokoji.

Vzhled

Vzhledově je tato distribuce opravdu dokonalá. Aby taky ne, za vše přeci vděčí prostředí KDE, které je pěkné a snad časem i přehledné a snadno použitelné. Připravte, se ale na to, že než se se systémem (čti s prostředím) naučíte pracovat bude to pár hodin trvat.

KDE v celé své kráse

Vzhledem k tomu, že KDE je založeno na widgetech, najdete jich již předinstalovaných v této distribuci nespočet. A všechny jsou opravdu kvalitně zpracované.

Ovládání

Prakticky celý systém ovládáte přes Spouštěč aplikací Kickoff, který trochu připomíná nabídku Start, funkčnost je ovšem mnohem rozšířenější. Více vám řekne obrázek níže.

Spouštěč aplikací Kickoff

Aplikace

V těch je síla této distribuce. openSUSE má 4,6GB především proto, že obsahuje nespočet aplikací. A tak po instalaci nebude potřeba instalovat téměř nic. Prostě si program najdete ve spouštěči aplikací. A kdyby vám přeci jen nějaký program chyběl lze jej snadno nainstalovat přes správce programů, který je velmi podobný správci Synaptic, tedy pro pokročilé uživatele je velmi vhodný, pro ty méně zdatné asi ne. Chybí zde totiž „jakási“ uživatelská přívětivost.

Závěr

openSUSE určitě stojí za vyzkoušení. Zaslouží si aby jste si na ni udělali názor sami. Můj názor je takový, že distribuce je sice pěkná, ale pro mne rozhodně vhodná není. Nelíbí se mi jistá nepřehlednost, která zde panuje. Poměrně často se zde objevují anglické dialogy místo těch českých a sem tam něco nefunguje. Ale abych jen nehanil, po instalaci zde je plno užitečných aplikací, které se jistě budou hodit! Mně tedy nevyhovuje, a co  vám?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>