Tablet Wacom intuos4 M – První dojmy

V tomto článku popíši, první dojmy z tabletu Wacom Intuos4 M.

Připomínám, že tento tablet stojí 8 tisíc korun a je to tedy profesionální nástroj.

V životě jsem, žádný jiný tablet neměl a ani jej nezkoušel, proto to pro mě byla sázka do loterie, zda se mi s tím podaří pracovat a nebo ne.

Hned při vybalení z krabice, když uchopíte tento tablet, dojde vám, že je to velmi kvalitní kus hardware, je opravdu pevný, všude to lícuje a rozhodně bych se nebál, že když se o něj pořádně opřu tak rupne nebo něco. I taková klávesnice Logitech za 500kč je proti tomu „máslo“. Takže kvalitativně je na tom tablet samotný dobře.

Pero přiložené k tabletu, překvapí svou velikostí, ale i svou lehkostí, protože v něm nejsou žádné baterie je opravdu lehké a pohodlně se drží. A jeho kvalita je asi taková jako tabletu opravdu dobrá. Na peru jsou ještě dvě tlačítka, jedno simuluje levé tlačítko myši a to druhé pravé tlačítko myši. Jen jedna věc mi není jasná k peru byl ještě gumový nástavec pomocí, kterého se pero stane tlustší (Tam kde jej držíte) ale nejsou na něm výřezy, takže by právě ony dvě tlačítka ne peru překryli..

Nejvíc jsem se bál asi problému se dvěma monitory, kdy se tablet rozdělí na půl jako u Geniusů a dále je to neřešitelné, jenže Wacom je prostě Wacom a s tímto problémem počítali bez problému lze nastavit na jaký monitor má tablet fungovat jedním tlačítkem lze na druhý „přeskočit“.

Připojení kabelu USB je k tabletu je taky dobré na výběr máte dvě zdířky, vybíráte podle toho jestli jste levák nebo pravák.

K tabletu byl samozřejmě dodaný stojánek do které lze pero „zapíchnout“ a nebo na „ležato“ položit. Stojánek je taky dobře zpracovaný , ze spodní strany je guma a uvnitř závažíčko aby se nepřevrhl. Uvnitř se samozřejmě nachází 5 běžných a 4 speciální vyměnitelné hroty i s nástavcem pro snadné vyměnění.

 

Teď už , ale pojďme k používání, při prvním uchopení a pár tazích po obrazovce jsem se sice zděsil, ale po pár minutách už jsem se docela z orientoval. Pak jsem spustil něco na kreslení, třeba Photoshop, kde jsem se divil co všechno i já levák co neumí skoro psát dokážu, pro moje potřeby jako ořezávání fotek do letáku a podobně je to opravdu ideální.

Jedno z děl co jsem udělal můžete nalézt na těchto stránkách, je to Header.

Tento tablet jsem si koupil hlavně proto aby mi ulehčil a urychlil práci, myslím, že tento účel bude plnit velmi dobře.

Ale vraťme se ještě k tabletu a jeho tlačítkám. Na tabletu se nacházi 8 programovatelných tlačítek a jeden touchring. Oněch 8 tlačítek je rozděleno na 2 skupiny po čtyřech. U každé skupiny je podélně jeden displej (OLED), který signalizuje co které tlačítko dělá. Displeje mají velmi dobrou svítivost a jejich jas je regulovatelný takže ani v noci vás nebudou rušit. A , protože OLED displeje stárnou jakmile je pero na nějakou dobu pryč z tabletu tak se samy vypnou, jakmile ovšem přejedete perem nad tablet okamžitě se zapnou a ukazují vše co mají.

Touchring je dotykové kolečko s tlačítkem uprostřed, jezdíte po něm prstem kolem dokola a ono vykonává tu funkci, kterou jste si nastavili, funkce můžou být najednou nastaveny až čtyři, mezi nimi přepínáte tlačítkem uprostřed. Jakou funkci právě používáte vám signalizuje tablet pomocí čtyř diod a na displeji tuto informaci vidíte také.

To by bylo prozatím asi vše, pokud máte jakékoli dotazy sem s nimi :)

2 Comments
 1. Ahoj,
  díky za článek.
  Mám stejný tablet a problém s nastavením funkcí rotačního kolečka pro photoshop a illustrator. Zejména s natáčením plátna a se změnou velikostí štětce. Zoom funguje normálně.
  Prosím moc o radu.
  Díky,
  Jana

  • Zdravím,
   mě natáčení plátna a vše funguje normálně. Zkus stáhnout z oficiálních stránek nejnovější ovladač na tablet a taky zkusit jinou verzi Photoshopu… mělo by to fungovat :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>