Router nedostane IP, ale proč ? (Objasnění)

Měl jsem za úkol zprovoznit a nastavit router v jedné kanceláři. Nic jednoduššího přece ani být nemůže, je to otázka pár minut, pokud se ovšem něco nezkomplikuje…

Pro pokračování ve čtení článku klikněte na odkaz níže.

Začněme tedy úplně od začátku, koupil jsem Wi-fi router TP-LINK WR941ND s tím, že ten samý mám už doma, mám s ním zkušenosti a dokonce jsem s ním maximálně spokojen, nejvíc ze všech Wi-fi routerů, co jsem kdy měl. Úkol byl jasný, zprovoznit bezdrátovou konektivitu k internetu (ano pouze k internetu o LAN síť tu tedy vůbec nejde) aby se mohli připojit dealeři co přijedou něco řešit. Jsou tam dvě úplně od sebe oddělené sítě jedna místní LAN právě na sdílení souborů a druhá LAN právě na internet, tuto síť tvoří pouhopouhé dva počítače! Tedy přesněji jeden stolní počítač a druhý notebook. Úkolem nebylo jen připojit ostatní počítače co se tu kdy objeví, ale také připojit ten starší notebook přes USB Wi-fi dongle.

Došel jsem tedy do kanceláře a shlédnul jak je to tady s připojení k internetu, to vypadá asi takto : Venku za oknem je aktivní anténa, ze které vede přímo jeden UTP kabel, který je připojen do krabičky POE (Power of the ethernet),  která má ještě jeden výstup RJ-45 označený jako LAN. Prostě ta krabička je tam proto, aby bylo možné tu anténu i napájet přes onen UTP kabel. A z výstupu označený tedy jako LAN vede jeden UTP přímo do jednoho obyčejného Switche kam jsou připojeny i oba dva počítače. Tak jsem tedy vzal další UTP kabel a připojil jej do portu WAN u routeru, ten ovšem za žádnou cenu nechtěl získat IP adresu, po připojení UTP kabelu z POE krabičky byla situace stejná.  Tu IP adresu nechtěl připojit proto, protože poskytovatel měl adresní rozsah na WAN nastavený tak jako má Router a tak to fungovat prostě nemohlo, jednoznačná chyba poskytovatele.

O něčem podobném jsem už slyšel, řešení mělo být snadné, připojit „přívod internetu“ do LAN zástrčky (tedy prakticky do switche) a WAN konektor nechat prázdný. Tak jsem učinil, připojil jsem tam tedy logicky i dva zbylé počítače a switch co tam byl původně tedy nebyl potřeba. Nastavil jsem tedy Wi-fi síť a šel se podívat jak to funguje. Mému notebooku nedělalo problémy se připojit jak na Wi-fi nebo na kabel, internet tedy vždy fungoval. S dvěma PC připojenými byl ovšem problém a spíše nejel než jel ten internet. Prvně jsem zkoušel přehazovat UTP kabely na jiné pozice ve switchi, já vím prý to nemá na nic vliv, věřte, ale tomu, že má, podle toho jak to bylo zapojeno jeden jel a druhý zase ne.

A pak mi to docvaklo, problém bude v DHCP, protože já jsem měl na routeru zaplé, ale poskytovatel tam taky už jedno měl, no prostě se tedy přidělili dvě stejné došlo ke kolizi a nic nejelo. Po vypnutí DHCP na routeru ovšem nejel internet vůbec nikde. Jediné co mě napadlo, bylo, že zarezervuji v nastavení routeru pro každou MAC adresu vlastní IP adresu, schválně jsem zvolil zvláštní čísla, velmi blízko konci rozsahu. Měnil jsem to vše asi pětkrát s tím, že při tom nejlepším stavu, mi jel jeden počítač na kabelu v pořádku, ten druhý, jel pouze přes Wi-fi, přes kabel nikoli. Nic víc jsem bohužel vymyslet nemohl, toto řešení ovšem bylo polovičaté a muselo jít pryč, oddělal jsem odtamtud ten router a vrátil tam switch, ano jelo to zase jako po drátkách. DHCP poskytovatele jsem si logicky nijak vypnout nemohl i když by to mé problémy nejspíš vyřešilo.

Závěr je takový, že provider vytvořil vlastně sít co funguje jen pokud do sítě budete dávat síťové prvky o kterých síť neví, tedy switch, hub a tak podobně. Jakmile tam připojíte něco chytřejšího síť fungovat nebude. Pro poskytovatele to tak bylo nejjednodušší, zapnul DHCP hodil tam swich a nic víc nastavovat nemusel, kdokoli se připojí na switch pojede mu net, vypadá to jako fungující switch a šmitec, kde je problém.

Bez zavolání poskytovateli, si tedy nepřipojíte ani router. Pokud tento problém budete mít a bude to možné, změňte raději poskytovatele, evidentně je to amatér a taky je pěkně vychcaný, následující postup, je takový, že tam musí dojít on, „spravit“, připojit switch a nechá si za to ještě tučně zaplatit.

Tímto článkem jsem chtěl shrnout jak to vypadá když to co má být jednoduchá práce na deset minut vám trvá tři hodiny bez zdárného výsledku, s tím, že nakonec jste za blbce co to nedokázal, přesto, že to prostě nejde.

 

2 Comments
  1. Trochu nelogické. Proč se musel připojovat další router? To je trochu nenormální, páč 2 routery za sebou by neměli běžet. Měl by být router a za tím switch nebo AP. Pokud se musel dovést další router, musel nahradit ten stávající, nikoliv ho dát za něj. Pokud si ho dal za něj, pak by to nemělo fungovat, což jsem pochopil, že také nefungovalo.

    Pokud se vžiju do role providera, tak podle mě to nastavil dobře. Pokud by se ale zaváděl další router, tak ten přece nemůže mít DHCP na přívodu, měl by mít stálou IP, která by se musela nastavit na 1. routeru.

    Nechám to byt, dost se do toho zamotávám a už bych se nevymotal. xD

  2. Router je nejspíš v té anténě, což jsem hned původně nevěděl. A ani nemám přístup do jeho nastavení, to si provider nechal pro sebe, což by neměl. Ale provider udělal zásadní chybu, že nastavil adresní rozsah jako 192.168.x.y to se prostě nedělá, tento prostor se nechává volný pro uživatele a ne to nastavit jako adresu WAN…. Router jinými slovy vytvoří novou podsíť to jsem vlastně chtěl, to se ale nepovedlo.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>