Recenze Microsoft Wireless Desktop 3000

Recenze setu bezdrátové klávesnice a myši od společnosti Microsoft, ze střední cenové relace.

Klávesnice s myší vám dorazí ve velkém a docela pěkném červeném balení, na kterém jsou loga různých technologií, které tento set používá. Microsoft, vás ale naštve už od začátku, když na krabici vidíte nálepku s nápisem:“Kompletní české rozložení“, na tom není nic špatného, dokud neotevřete krabici a uvidíte pěknou velkou klávesnici na, které je je jednořádkový enter, proč proboha na tak velké desktopové klávesnici není dvouřádkový?

Začněme tedy klávesnicí. Já osobně mám rád když je u počítače pořádná a plnohodnotná klávesnice, ty malé vhodně k notebookům rozhodně rád nemám. Tato klávesnice tedy není žádný drobeček ale na délku měří skoro 50 centimetrů, na výšku pak 20.

Klávesy samotné jsou poměrně velké a stisk kláves je jistý. Zajímavé je jejich zkosení a tvar, i když to možná na první pohled není úplně vidět, hodně kláves má svůj zvláštní tvar a každá řada kláves je pak položena v jiné výšce. Nutno dodat, že je to vymyšleno docela dobře a tak není ani problém se trefovat na onen malý jednořádkový enter, ještě se mi nestalo, že bych se na něj snad nemohl trefit. Rozložení je opravdu velmi specifické a zkosení kláves taky, jako celek to ovšem po pár hodinách zvykání vytvoří jeden perfektní ucelený celek, který snad nebudete chtít měnit. Multimediálních kláves je na klávesnici více než dost, většina jich bude fungovat ihned po připojení klávesnice k počítači, na těch pár velmi specifických kláves a na ty bindovací už budete potřebovat software od Microsoftu. Na Linuxu tedy běží klávesnice bez ovladačů tak jako na Windows bez ovladačů což je dobře. Já osobně ty multimediální klávesy ani ty bindovací prakticky nepoužívám tak jsem se ani nesnažil je rozchodit, i když to by také šlo pro Linux existuje jistý software, který si s tímto dokáže poradit. Této klávesnici ovšem musím vytknout malá tlačítka F 1-12 a klávesu Esc, nejen že jsou velmi malé a špatně se na ně trefuje, klávesy F 1-12 nejsou primárně popsány čísly, ale právě nějakými multimediálními funkcemi, čísla jsou napsána modře nad klávesou a prakticky vůbec nejdou za špatného osvětlení vidět. Osobně jsem zvyklý, že klávesy F 1-12 jsou odděleny do čtyř takových skupinek, tady nic takového nenajdete a než se například trefím na F5 téměř s jistotou zmáčnu F6 nebo F3, tady to tedy Microsoft nedomyslel.  Stav baterie indikuje samostatná LED dioda, což je dobrá vlastnost, budete tedy informování o tom, že vám dochází baterie a je nutná jejich výměna. Ještě k opěrce rukou, ta je sice vcelku dobrá a svou funkci plní. Je pogumovaná a tvrdá, možná by bylo lepší kdyby tam byla taková ta měkká jako má například Logitech Wave, bezesporu tato co je na klávesnici bude mít delší životnost než ta měkká pogumovaná. Abych nezapomněl, klávesnice má odtokové kanálky a měla by být tedy voděodolná může vám tedy ušetřit peníze při náhodném polití kapalinou.

Myš

Nedílnou součástí tohoto setu je myš. Narozdíl od konkurence v podobě Logitechu, který ke svým setům dodává většinou malou notebookovou myš, Microsoft přiložil poměrně velkou myš, za tento krok Microsoft jedině chválím.

Rozměry myši jsou 11cm na výšku, na šířku potom 7 cm, jak jsem tedy řekl jedná se o poměrně velkou myš. Myš je vhodná jak pro praváky tak i pro leváky, je tedy na každé straně stejná. Drží se mi velmi dobře, v tomto směru si nemohu stěžovat. Používá technologii BlueTrack, ta by měla umožnit dokonalou přesnost  prakticky na jakémkoli povrchu, tedy až na sklo s tím už si senzor neporadí. Boky myši jsou pogumovány, narozdíl od povrchu myši, který je z lesklého plastu, problémy s otisky prstů, ale nepozoruji. Přesnost myši je myslím maximálně dostatečná, i když přesnou hodnotu DPI myši se mi nepodařilo najít, nikde ji nikdo neuvádí. Myš také obsahuje LED diodu pro signalizaci stavu baterie.

 

Závěr

Tento bezdrátový set od Microsoftu hodnotím velmi kladně. Na pár malých chyb jako jsou kláves F 1-12 . Absenci dvouřádkového enteru vytknu jen z principu, v používání mě to neomezuje, jen mě to zaráží. Myši prakticky není co vytknout. Řekl bych, že mezi cenou 800-1300Kč se jedná o nejlepší volbu mezi  bezdrátovými setami klávesnic a myší. Toto si ovšem nedovolím tvrdit jen tak nepodloženě, ale v této cenové relaci jsem těch klávesnic vyzkoušel více, mezi nimi například Lenovo Ultra Slim plus nebo Logitech MK520.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>