Pozitivní dopady IT na společnost – úvaha

Měl jsem tu čest, přát do předmětu IV064 – Informační společnost, esej na téma Pozitivní dopady IT na společnost. Je to takové zamyšlení nad moderní dobou, psané trochu s nadsázkou, ale třeba někoho zaujme a těm co budou psát eseje do toho předmětu v budoucnu může sloužit jako vzor.

Úvod

Dnes si asi život bez počítačů nedokážeme představit, zvykli jsme si na ně a řadu činností bez nich už nejsme schopni vykonávat. Zkusme se ale zamyslet nad tím, co nám počítače vlastně přinesly a proč je naše doba tak skvělá. V této eseji se pokusím odpovědět ne jen na otázky níže položené.

Jak je vlastně lidstvo pozitivně ovlivněno moderními technologiemi ze světa informačních technologií? A co všechno se za posledních pár desítek let změnilo? A jaký život čeká generaci, která život bez počítačů kolem sebe nikdy nezažila? Pozitivní dopady a óda na to jak je vlastně náš současný život skvělý.

Dovolím si svoji esej rozdělit na několik “odvětví”, ve kterých popíši co všechno se v nich vlastně odehrálo a jak je skvělé, že máme všude kolem sebe počítače, které nám usnadňují život.

 

 

Vzdělávání

V tomto odvětví se za posledních 30 let odehrály neuvěřitelné změny, to vše jen díky počítačům a připojení k internetu. Když jsem začal chodit do školy já, mobilní telefony s připojením k internetu jsme ještě neznali, mým zdrojem informací tedy byli učitelé, knihy, časopisy a nebo rodiče. Nutno však dodat, že učitelé mnohdy nemají přehled nebo chuť šířit informace dál, knihy se těžko shání a mnoho dětí je nerado čte a knihy také mají problémy s aktuálností, časopisy nejsou nejlevnější záležitost a zpětné vyhledávání informací v nich není žádný med a rodiče jako zdroj informací se často mýlí a uvádí své ratolesti v omyl. Jaká krásná je to doba, že kdykoli a odkudkoliv se může žák podívat do telefonu a vyhledat v podstatě jakoukoli informaci, která ho zajímala nebo ji nevěděl? Zajímá-li někoho kde leží město Baku, během pár vteřin naťuká otázku do mobilu a hned má jasno, nemusí hledat mapu a na ní složitě projíždět prstem aby ono město vůbec našel. A když najdete město na mapě, co se o něm dozvíte kromě polohy? Nic. Díky připojení k internetu můžete mít všechny tyto informace pohromadě na jednom místě a o městě Baku si můžete číst třeba celou noc, protože článků o něm bude mnoho.

Pamatuje si ještě někdo proboha věc jako papírový slovník? Pamatujete si ještě jak se v něm blbě vyhledávalo? Ach, ty dlouhé chvíle strávené zběsilým otáčením listů abych našel ono kýžené slovíčko. Nemluvě o situace, kdy tam ono slovíčko nebylo, protože jsem neměl dostatečně rozsáhlý slovník, v tu chvíli jsem měl dvě možnosti, buď shánět rozsáhlejší slovník a nebo zůstat v nevědomosti. Asi je jasné jak to většinou dopadlo, že? A nejde jen o slovíčka a slovníky, moderní doba a internet nám umožňují při výuce jazyků mnohem více. Kdykoli si můžu pustit film v originálním znění, nebo si překládat jakékoli stránky v cizím jazyce jediným kliknutím tlačítka. Ano, strojový překlad má svoje limity, ale přece jenom je to skvělé.

Všeobecně přístup k informací nám umožňuje skvělé věci. Kupříkladu si vezměme ještě výuku matematiky. Ta je velmi složitá a je dost těžké se ji naučit a pochopit ji. Matematika klade obrovskou zátěž na učitele, pro kterého je těžké vyložit ji tak aby ji pochopil i někdo jiný než ten kdo ji vysvětluje. Když měl někdo dříve špatného učitele matematiky, měl buď smůlu a nikdy to pořádně nepochopil, nebo mu to kamarád alespoň trochu osvětlil. A dnes? Mistr světa ve výkladu matematiky je pan Khan, ten vysvětlí i tu nejsložitější látku i tomu “největšímu troubovi”. Chápete to? Jeden člověk na světě nám stačí k tomu, aby celý svět mohl pochopit matematiku. Prostě stačí aby svoje přednášky nahrál na internet a my ostatní můžeme jeho výklad sledovat zcela zdarma a kdy se nám zachce. Dříve něco naprosto nemyslitelného, díky informačním technologiím je to dnes samozřejmost. To je obrovský zlom ve vzdělávání.

Dnes se nám zdají velmi důležité právě jazyky a dává to docela rozum. Když člověk umí jazyk, může komunikovat s kýmkoli ve světě a jeho uplatnění je tak mnohem větší. Na jazyky tedy naše společnost klade obrovský důkaz a čím více jazyků člověk umí tím více je použitelný. Angličtina je základ, kdo ji neumí nebo nemá na jazyky talent má smůl a uzavře se mu spousta pracovních příležitostí. Jak dlouho tento stav ale bude trvat? Jak dlouho bude trvat to, že na jedné straně budete hovořit do telefonu česky a na druhé straně to v reálném čase půjde třeba portugalsky? Určitě ne více než dalších pár desítek let, pak se naše představy o tom jak jsou jazyky důležité rozplynou a budeme jenom bědovat kolik zbytečných hodin, že jsme to strávili na lekcích konverzace angličtiny, protože už i pětileté dítě se bude moci snadno dorozumět pouze se znalostí vlastního jazyka.  

 

 

Zábava

I v tomto odvětví se lidstvo za posledních pár desítek let neuvěřitelně posunulo. Pro mnoho lidí ztratila návštěva kina jakýkoli smysl, jak by taky ne, když si můžete film pustit z pohodlí domova a ještě k tomu zdarma.

 

Jaké by to bylo být farmářem? Co všechno asi obnáší pilotování letadla? Jaké to musí být velet armádě v bitvě? Nebo být jen obyčejným pěšákem na bitevním poli? Dříve jsme nad tím mohli jen spekulovat nebo na koukat v kině, a dnes? Díky počítačovým hrám si můžeme cokoli z toho sami vyzkoušet a nejen to, můžeme se to díky tomu i naučit. Třeba takové pilotování dopravního letadla, se můžete díky simulátoru naučit třeba doma a až to budete opravdu umět, budete schopni pilotovat opravdové letadlo, není to krása?

A nezapomeňme také na to, že díky internetu se může každý z nás stát celebritou a nebude to mít zase tak složité. Je-li někdo zábavný a má světu co říct, nemusí čekat až jej někde na castingu vyberou a třeba za pár desítek let bude mít v televizi vlastní pořad. Dnes každému takovému baviči stačí počítač, webkamera a připojení k internetu a může mít vlastní pořad v podstatě okamžitě, celebritou snadno a rychle, jen musíte mít talent. Ale super na tom, je to že jestli budete mít úspěch nezáleží jen na pár rádoby odbornících, ale obyčejní lidé pro které to vlastně děláte rozhodnou sami jak budete úspěšný.

Také nakupování se změnilo. Dnes už nemusíme chodit po obchodech a dlouho přemýšlet jestli ono zboží je dobré, jak funguje nebo jestli jeho cena právě na této prodejně není náhodou trochu přemrštěná. Kouknu na internet, přečtu si recenze, porovnám ceny a můžu si jej rovnou i objednat, nemusím tedy vlastně nikam chodit. Druhý den po objednání mi přijde balíček se zbožím a mohu se dušovat, kolik času jsem vlastně ušetřil, tím že jsem nemusel běhat po obchodech. A to samozřejmě nefunguje jen s elektronikou a podobně, ale i s potravinami proč mám chodit někam do obchodů stát fronty na banány, když si banány můžu objednat spolu s plným košíkem potravin, které mi ještě ten den někdo přiveze.

 

 

Komunikace

Zde se odehrály tak obrovské změny, že si je málokdo z nás uvědomuje. Protože díky internetu a chytrým telefonům, komunikuje lidstvo úplně jinak než třeba před dvaceti lety.

 

Vraťme se o pár desítek let zpět. Chceme napsat kamarádovi, se kterým jsme se potkali třeba na táboře a poslat mu pár pozdravů a popsat mu novinky z našeho života. Telefonem jej kontaktovat nebudeme, protože je to drahé a nebo nechceme na dlouho obsazovat telefonní linku. Nuže tedy, chopíme se husího brka a jdeme psát dopis, jakmile jej dopíšeme tak jej podepíšeme, zabalíme do obálky, počkáme až nám otevřou poštu a dopis odešleme. Právě jsme ztratili půl dne. Za pár dní dopis slavnostně dorazí do cíle a náš kamarád jej najde ve schránce. Jakmile si jej přečte, provede ten samý postup co my a za pár dní máme jeho odpověď. Uvědomujete si to? Přibližně 5 dní trvá než, jsme dostali odpověď… 5 dní, to je 120 hodin čistého času, během toho možná už dávno pozbylo to co jste napsali smysl a kamarád tak odpovídá na něco co už vlastně vůbec není aktuální. Psali o tom, že si dnešek užíváte u bazénu a že máte dobrou náladu, protože to jsou prázdniny podle vašeho gusta. Kamarád odpovídá podobně nadšeně. Co na tom, že jste si den po odeslání dopisu zlomili nohu a zbytek prázdnin strávíte v posteli…

Dnes je to prostě úplně někde jinde. Všechny kamarády máte na Facebooku a komunikovat s nimi můžete neustále. Kdykoli jim můžete sdělit, co je u vás nového a svěřit se s aktuálními problémy, kamarádi samozřejmě mohou dělat to samé a to dokonce skupinově. Můžete se s deseti dalšími kamarády domlouvat na tom, kam zítra půjdete, v reálnem čase a všichni pěkně najednou v jedné skupinové konverzaci, všichni svůj postoj desetkrát změní a sejde se vás tam sotva polovina, ale je to skvělé, že?

Na druhou stranu, máte-li jakýkoli problém třeba technického rázu, není žádný problém navštívit internetové fórum na kterém narazíte na spoustu odborníků v daném oboru, kteří budou ochotni vám zcela zdarma poradit. Tím odpadla jakákoli potřeba být v nějakém “hombrew” klubu a podobně.

 

 

Práce

Svět v tomhle ohledu už vůbec není to co býval. Každé odvětví se naprosto změnilo od těžkého průmyslu přes zdravotnictví až po rozvoz mléka. Díky moderním informačním technologiím jsme všichni rychlejší, produktivnější a stíháme více věcí najednou, nebo si to alespoň myslíme. Díky emailu, můžeme pracovat i z domu po pracovní době a to je rozhodně super, alespoň pro našeho zaměstnavatele.

V mnoha ohledech nás prostě stroje a počítače dokázaly nahradit. Automobily montují roboti za asistence člověka, plechy vyřezává také počítač, protože je přesnější, rychlejší než člověk. Robot taky může pracovat v podstatě nepřetržitě a neptá si volno ani mzdu.

Ani manažeři (až na ty top) dnes nepotřebují armádu sekretářek a písařek, na co taky? Psát na počítači dnes umí opravdu každý a kalendář v Googlu si zvládne spravovat také každý sám. Dokážeme si dnes vůbec představit, že dříve měli manažeři k dispozici třeba jen sekretářku, která spravovala kalendář? Papírový kalendář, pěkně na A3 ať to jde krásně vidět, měla k dispozici veliké pravítko a hodně barviček a kreslila. Dnes to zní úsměvně až podivně, ale dříve to bylo naprosto běžné. Ale o kolik pracovních pozic jsme vlastně přišli? Existuje strašně mnoho povolání, která už díky moderním technologiím nemáme? Dnes máme mnohem méně závozníků, palubní inženýry už v letadlech nemáme vůbec, spojovatelky jsou zbytečnost, prodavače v obchodech nahradily samoobslužné pokladny, šafář je zbytečnost když máme přístup na kartu a partu ajťáků co to dokážou spravovat a povolání nástěnkáře nám taky přijde jako něco neuvěřitelného.

Přes to všechno však nejde říci, že bychom my lidé neměli co dělat a nebo se čím živit. Ano nemusíme sice vyřezávat plechy ručně, nebo plnit tuby pastou, ale stroje potřebují údržbu a kontrolu. Potřebujeme tedy armády odborníků na programování CNC strojů nebo armády servisáků a programátorů, a aby mohli všichni se sebou komunikovat tak to musí zajišťovat nějaký síťař. Práce je dokonce ještě více než-li jí bylo předtím, jenom je prostě jiná, lehčí a děláme ji za lepších podmínek. Je samozřejmě fyzicky lehčí, uvažovat u ní musíme mnohem více, ale asi je pro nás lepší, když sedíme za stolem v kanceláři u počítače a programujeme CNC stroj, než celý den stát někde u pásu.

 

 

Závěr

Abychom si to tedy na závěr shrnuli. Žijeme v krásném světe, kde není problém se dostat k jakékoli informaci, co nás zajímá a málokdy se nudíme protože nás počítače, notebooky, chytré telefony zabaví, ať už jsme kdekoli. Za posledních pár desítek let udělalo lidstvo tak obrovský skok v podstatě ve všech oblastech na které si jen vzpomeneme. Nedokážeme si představit, že bychom žili před 40 lety a neměli počítače, tedy alespoň můj ročník to nedokáže. Už vůbec si nedokáži představit jak se bude generace, která se rodí v těchto dnech bavit, až jim budu vyprávět, že jsem jezdil na kole po “dědině” s něčím čemu se říkalo CD abych si sehnal hru, kterou jsem si chtěl zahrát. Asi mě v podstatě vůbec nepochopí a budou si myslet, že si vymýšlím, a ani se jim nedivím, protože i mě to příjde jako něco neuvěřitelného.

Všechno je čím dál rychlejší a abych se přiznal i já to občas přestávám stíhat, přeji si aby se život na chvíli zastavil a my všichni alespoň na týden odložili počítače a telefony…

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>