Nový GIMP 2.8, zase o něco použitelnější

Nadpis může v někom vyvolat pocit, že nenávidím GIMP, musím vás ujistit, že tomu tak není, já jej oceňuje a bezpochyby je to nejlepší alternativa Photoshopu, která je zdarma. Jeho novou verzi 2.8 na kterou se čekalo 3,5 roku jsem otestoval a něco o ní napíši. Spíše takový můj názor na nový GIMP, čistě subjektivně zaměřené, nelze tomu tedy říkat recenze.

Hned na začátek můžu říci, že GIMP jsem nikdy kvůli mému návyku nebyl schopen použít vůbec na nic, nikdy jsem v něm nevytvořil ani nápis, ale s novou verzí GIMP 2.8 se mi to podařilo a budu jej používat častěji, Photoshop mi sice úplně nenahradí, ale na většinu běžných úkonů jsem si jist, mi stačit bude. Už to je pro mne obrovský zvrat, musím tedy vývojářům pogratulovat a poděkovat, že jej udělali o dost použitelnější i pro nás „závislé“ na Photoshopu. Čím to tedy je?

Režim jednoho okna

Nová verze GIMPu umí konečně pracovat v režimu jednoho okna a i já se v tom teď konečně vyznám natolik abych byl schopen v něm, alespoň něco upravit. Tato funkcionalita nám chyběla dlouhé roky, protože když člověk v něčem dělá, chce v tom mít trochu pořádek, a ne pořád někde hledat každý panel zvlášť rozházené po pracovní ploše.

Nový režim práce s textem

Tvořit v GIMPu text, bylo pro mě něco naprosto nemožného, bylo to tak neergonomické a nelogické, že mě vždy přešla chuť cokoli v tomto programu tvořit a okamžitě jsem toho zanechal. Nová verze, ale umí tvořit text mnohem lépe, vlastně hodně podobně jako Photoshop, což je jen dobře, to je další věc za kterou musím tvůrce pochválit.

Chce to doladit

Nový GIMP je oproti starší verzi nesrovnatelně lepší, ale přeci jen chyby se tu najdou. Je tu dost věcí, které jsem hned nepochopil, například: Chci-li uložit obrázek jako .jpg, co udělám? Já člověk zvyklý z Photoshopu dám uložit jako a pak se divím, že můžu ukládat jen ve formátu xcf, až poté mě hláška upozorní, že musím dát možnost Exportovat. Proč je to proboha tak složité? Takových věci se tu najde víc a pro ty co by rádi přešli to bude jistě komplikace.

Závěr

GIMP 2.8 jednoznačně ušel kus práce, ale trvalo to dlouhé 3 roky, to mi přijde strašně moc. Po stránce použitelnosti, to vidím tak, že současní uživatelé GIMPu by měli být více než spokojení, jejich pracovní nástroj je ještě lepší než byl, pro ty jako jsem já, jinými slovy uživatele Photoshopu, je to asi tak: GIMP se Photoshopu přibližuje, nově i režimem v jednom okně a prací s textem. Pořád ale chybí odstranit jistou těžkopádnost a v některých případech zbytečnou složitost, úkon co ve Photoshopu zvládnu na 2 kliky musím v GIMPu dělat na 5 – to se týká hlavně práce s vrstvami, ta by chtěla doladit. Pak bych řekl, že bych byl klidně i schopen Photoshop vyměnit za GIMP, do té doby tak neučiním. Jen budu GIMP používat mnohem častěji, budu jej používat na všechny headery a loga co budu dělat, na všechnu úpravu obrázků, jen a leták co mi už tak trvá 15-20 hodin si zatím nechám Photoshop.

2 Comments

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>