KDU-ČSL chce do strany mladé lidi, jde na to správně?

Tento článek zrovna nezapadá do tématiky tohoto blogu, ovšem je to můj názor a rád bych jej zde vyjádřil.

Jedna z nejstarších politických stran v ČR KDU-ČSL (Lidovci) se už dlouhá léta potýká s problémem, kdy ve straně „vymírají“ členové a těch mladých přibývá jen málo. Ačkoliv je pravdou, že za posledních pár let došlo k mnoha změnám v tomto ohledu a strana prošla jistým omlazovacím procesem, dle mého názoru to nestačí. Je chválihodné, že předseda lidovců (Pavel Bělobrádek) je  zároveň poměrně mladý a ve svých 33 letech dostatečně vyzrálý na to aby mohl vést stranu se vší vervou a se všemi zkušenostmi. Na druhou stranu dle mého názoru je to na předsedu strany věk „tak akorát“. I ostatní funkce v KDU-ČSL převážně zastávají čtyřícátníci, to je na jednu stranu dobře, na stranu druhou jejich kolegové co poslouchají a hlasují na schůzích jsou ale převážně mnohem starší. Ve této straně tedy chybí lidé s „čerstvou krví“ tedy lidé od 18 – 25 let, kteří můžou do strany položit maximální úsilí, svůj mladý názor a postupně se mnohé věci naučit a jednoho dne se mohou stát opravdu skvělými lídry. S těmi staršími členy samozřejmě nic takového nedokážete, protože jak se říká „starého psa novým kouskům nenaučíš“. Strana si samozřejmě absenci těchto členů plně uvědomuje a snaží se mladé lidi nalákat, dle mého na to jde ale poměrně špatně.

Pavel Bělobrádek, předseda KDU-ČSL tvrdí, že věnují dost času „lákáním“ mladých lidí. Dle jeho slov mladé lidi lákají do strany tak, že pořádají mnoho akci pro mladé v krajích. To je jistě chválihodné, já osobně si ale myslím, že více než neúčinné.

Dle mého názoru je třeba mladé lidi vést k politice opravdu od mladých let, tedy někdy kolem 15-tého roku jejich života, logicky tedy odpadá možnost aby se přihlásili rovnou do strany KDU-ČSL, to jde totiž až od 18-tého roku. Je pravda, můžeme jim říci, že akce lidovců můžou navštěvovat jen tak, ale když se mladí lidé nemohou aktivně projevit tak je to logicky bavit nebude.

KDU-ČSL spolupracuje s občanským sdružením „Mladí křesťanští demokraté“ tam je možné aby se mladí zájemci realizovali a můžou být členy již od 15-ti let. Sem je tedy potřeba všechny mladé lidi směřovat, zástupy mladých lidí ale jistě nenajdete někde na ulici u nějakého skákacího hradu s nápisem KDU-ČSL. Mladí lidé se pohybují především na internetu, a tam se o existenci nějakého občanského sdružení dozvědí jen ztěží, protože v médiích se o něm nepíše ani hláska.

Je potřeba na mladé lidi zacílit

Jsem přesvědčen o tom, že zacílení na mladé lidi by mělo stranu povznést na jinou a mnohem vyspělejší a modernější úroveň. Dle mého je tedy potřeba mladé lidi „nahnat“ do onoho občanského sdružení, to ovšem nepůjde jen tak zadarmo je potřeba něco zainvestovat.

Ano přesně tak, nábor mladých lidí taky nebude něco levného. Dle mého je jasným řešením zainvestovat do internetové reklamy a dát mladým demokratům vědět o existenci nějakého sdružení, kam by se mohli přihlásit a kde by mohli sami sebe realizovat, rozvíjet se a časem se dostat i někam dál. Internetová reklama nejlépe přes Google Adwords a Seznam Sklik by měla být zcela vhodným řešením, v dnešní době totiž mají tyto internetové vyhledávače dokonalý přehled o jeho uživatelích a tak není problém zadat takovou reklamu, která se bude zobrazovat jen určité věkové skupině, odpadá tedy starost s tím, že by peníze zbytečně utíkali oknem když reklamu budou sledovat samí lidé ve středním věku.

Zapracovat na webu

Internetová reklama nám tedy dovede mladé lidi na web Mladých křesťanských demokratů (www.mladikd.cz), ten je musí přesvědčit, že pravě tam se mají přihlásit a že je za odvedenou práci čekají i nějaké benefity v podobě lepšího politického startu. Web je ovšem naprostou tragédií, nejen že jeho design vypadá jako z roku 2004, ale také informace na něm jsou poměrně těžko dohledatelné a ještě k tomu jsou poměrně nezajímavé. Když bude web vypadat dobře a bude tam mít informace, které mladého zájemce přesvědčí o smyslu občanského sdružení a bude tam i něco o benefitech pro členy, jsem si jist, že časem bude KDU-ČSL stranou, kde nebudou jen samí „vysloužilí“ vlci, ale bude zde dostatek mladých lidí, dostatek lidí ve středním věku, a k tomu pár ostřílených odborníků. Chce to jen trochu peněz a úsilí.

 

4 Comments
  1. Rozhodně zajímavý článek. To že KDU prochází generační obměnou dokazuje složení současného předsednictva strany. Na straně druhé souhlasím ,že je nutné omaldit členskou základnu. Problém vidím v tom,že maldí se neradi organuzují a také hodnoty ,které KDU prosazuje dlouhodobě nejsou zrovna v dnešní době moc oblíbené . Taky s tímto souvisí do značné míry i výchova v rodině. Souhlasím s tím ,že MKD v tomto ohledu není moc dobře směrována.

    • K těm hodnotám, které MKD prosazuje. Je pravdu, že nejsou dnes zrovna oblíbené a, že mnohé asi odradí ono „křesťanské“ již v názvu, ale s tím se tak nějak musí počítat, asi těžko budeme měnit základní myšlenku. Jestli se mladí budou angažovat to teprve zjistíme, ale rozhodně se nebudou angažovat když se o onom sdružení nikdy nedozví, věřím tomu, že když jim o něm dáme vědět na úrovni, že nám to přinese ovoce.

    • To je velmi zajímavý poznatek, ovšem navrhnout toto jejich předsedovi a domluvit se s nimi na hlubší spolupráci na této věci by rozhodně nebylo na škodu, ba dokonce jsem přesvědčen o opaku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>