Instalace LAMP (Linux-Apache-MySQL-PHP) serveru v Ubuntu

Tento článek bude vlastně takový návod jak nainstalovat a zprovoznit LAMP v Ubuntu. Píši jej proto, že návod na wiki.ubuntu.cz se mi zrovna nelíbil, nebo mi prostě nefungoval.

Pro pokračování ve čtení článku klikněte na odkaz níže :

 

Začněme tedy zlehka. Tento návod zaručeně funguje na Ubuntu Server 10.04 LTS. Žádnou jinou verzi Ubuntu bych vám na server asi ani nedoporučil, takže i pokud máte například nainstalované Ubuntu 11.10 (běžnou desktopovou verzi), obětujte těch pár GB a nainstalujte Ubuntu Sever 10.04.

Instalace Ubuntu Server 10.04 

Je velmi jednoduchá a intuitivní, stačí pouze nabootovat z CD a průvodce vás instalací provede krůček po krůčku. Součástí je i nástroj na dělení disků, pomocí kterého vyberete jaký prostor instalovanému OS přidělíme. Osobně doporučuji minimálně 10 GB i na to domácí „hraní“.  Po úspěšné instalaci Ubuntu Server 10.04 v celé své kráse, dá-li se to tak řict, je to přecijen příkazová řádka grafického rozhraní.

Upozornění :
Po dalším restartu můžete mít problémy s přihlášením, nejspíš to bude způsobeno, že to prostě děláte špatně. Musíte napsat své přihlašovací jméno dát enter napsat heslo a znovu enter.  

Začneme jednoduše, nainstalujeme tasksel a LAMP

Prvně tedy nainstalujeme tasksel,  lze říci, že se jedná o instalátor několika (poměrně hodně) předpřipravených úloh.

Provedeme to tímto jednoduchým příkazem

<em>sudo apt-get install tasksel</em>

Teď nainstalujeme LAMP. Máme dvě možnosti :

Buď spustíme LAMP a zvolíme možnost LAMP a potvrdíme, instalaci tedy provede přes grafické rozhraní. Dejte si pozor při potvrzování (vybírání) možnosti, nepotvrzuje se totiž enterem, ale mezerníkem.

A nebo to provedeme pomocí příkazu :

<em>sudo tasksel install lamp-server</em>

Instalace by měla být hotová a vše by mělo fungovat, vyzkoušíme si to a taky si řekneme co dělat když nám to nepojede.

Vezmeme to od začátku a zkusíme si vytvořit soubor index.html a pak se na něj z jiného počítače v síti podíváme zda funguje.

Ve /var/www vytvoříme soubor index.html takto.

Najedeme do složky /var/www

<em>cd /var/www</em>

Pokud vám tato varianta nefunguje zkuste :

<em>sudo cd/var/www</em>

A pokud i toto vám píše chybu pak bude asi nejjednodušší použít příkaz su, tedy budete přihlášeni jako root, ale protože Ubuntu v základu heslo roota nezná musíme mu jen nejprve zadat.  Tedy :

<em>sudo passwd root </em>

Poté dejte enter a napište heslo roota, znovu enter, znovu napište heslo roota a naposledy enter a pokračujeme.

Napište tedy :

<em>su</em>

Zadejte heslo roota a pokračujeme tím, že tedy napíšeme :

<em>cd /var/www</em>

No, teď už by to mělo 100% fungovat a nacházíme se v adresáři /var/www .  Zde je uložen obsah webových stránek. Vytvoříme tam už tedy doopravdy soubor index.html příkazem :

<em>sudo nano index.html</em>

Logicky, pokud jste použili příkaz su tak sudo už psát nemusíte. A pokud vás nebaví psát pořád sudo, můžete použít sudo -i .

Takže teď se nám otevřel textový editor nano (proto tedy v příkazu toto slovo je) zapamatujte si to, jistě ho budete velmi často požívat. Napíšeme do něj tedy :

<em>&lt;html&gt;</em>

<h1> Jede to ! </h1>

</html>

Nic víc prozatím nepotřebujeme, uložíme pomocí kombinace ctrl+x a dáme enter.

Zkontrolujeme si zda se soubor ve složce opravdu nachází pomocí :

<em>ls </em>

Tento příkaz vypíše všechny soubory a složky, které se nachází ve složce, ve které právě jsme. Pokud bychom chtěli vidět více informaci použijeme parametr -i , tedy ls -i . 

Pokud tam soubor vidíte, tak si běžte zkusit napsat do prohlížeče, pro jistotu v jiném PC v síti, IP adresu vašeho serveru. Kdyby jste ji náhodou nevěděli tak napište příkaz ifconfig nebo ifconfig eth0 (pokud se v tom chcete lépe vyznat) a vyhledejte si ji tam.

Pokud v onom prohlížeči vidíte to co jsme napsali do index.html gratuluji, html vám tedy funguje :).

Pokud vám nefunguje doporučuji odinstalovat  tasksel a znovu jej nainstalovat. Bude to jistě rychlejší, než zdlouhavé hledání, chyby, která klidně mohla nastat při instalaci. Mělo by to pomoci.

Odstranění provedeme takto :

<em>sudo apt-get remove tasksel</em>

Jdeme si zkusit jestli nám funguje PHP :

Odstraníme index.html  z /var/www . Měli v tomto adresáři být ještě pořád najetí (pokud tomu samozřejmě není, učiňte tak).

<em>sudo rm index.html</em>

No a vytvoříme index.php. Už víme jak na to.

<em>sudo nano index.php</em>

Otevře se nám opět textový editor nano, do něj napíšeme následující :

<?php

phpinfo();

?>

Opět pomocí ctrl+o uložíme a jdeme se podívat zda nám PHP funguje. Pokud se nám zobrazila tabulka s informacemi o PHP, gratuluji funguje to. Pokud vám ovšem prohlížeč jen nabídl soubor ke stažení tak to nefunguje a je někde chyba.

Abychom ji zpravili vyzkoušíme následující :

<em>sudo apt-get install libapache2-mod-php5</em>

(Pokud vám to napíše, že balíček je již nainstalovaný tak jej nejprve odstraňte

<em>sudo apt-get remove libapache2-mod-php5 </em>

a pak znovu nainstalujte viz. výše)

Zapneme tento modul takto :

<em>sudo a2enmod php5</em>

A restartujeme Apache server takto :

<em>sudo service apache2 restart</em>

Teď si znovu vyzkoušíme zda to funguje. Pokud to pořád nejede doporučuji opět odstranit tasksel a znovu nainstalovat. Ale většinou postup výše pomůže a tak odinstalace taskselu nebude nutná.

 

Toto by pro začátek stačilo. MySQL si necháme napříště. Doufám, že vám tento návod pomohl a jakékoli dotazy, připomínky a problémy směřujte do komentářů.

 

 

 

 

 

 

2 Comments

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>