Evropská Unie a její útok vůči společnosti Google (Můj pohled)

V poslední době EU jde dost důsledně proti Google v jistých věcech. Tou poslední je výtka vůči Google, že upřednostňuje své vlastní služby před službami těch ostatních. Marný boj nakonec Google vzdal a raději se uvolil, že pro EU upraví svůj vyhledávač. Jsou opravdu kroky a výtky ze strany EU na místě?

Evropská Unie tedy vyčítá společnosti Google, že ve svém vlastním vyhledávači upřednostňuje ve výsledcích vyhledávače své vlastní služby před službami těch ostatních. Konkretně například zadáte-li do Googlu konkrétní adresu „vyskočí“ obrázkový odkaz na Mapy Google. Evropské Unii se to nelíbí a považuje to za jakési potírání konkurence. Ve strachu z milionových pokut raději Google ustoupil a navrhl, že v Evropské Unii změní vyhledávač tak aby nediskriminoval konkurenci.

Google je taky firma

Dle mého názoru není fér zakazovat jakékoli firmě ať už té malé s pěti zaměstnanci nebo té s tisíci, dělat si na svých vlastních službách reklamu především na svoje další služby. Je to přeci logické, i Google potřebuje vydělávat a tak nebude přednostně vystavovat (nebo na stejném místě) reklamu na konkurenci.

Diskriminuje vlastně konkurenci?

Zvláště jsou-li služby navzájem svázané, nelze to brát jako diskriminaci konkurence. Viz. příklad s mapami, jedná se o jistou funkcionalitu toho vyhledávače. Ten si totiž klade za cíl co nejrychleji zprostředkovat uživateli odpověď na jeho otázku. Zadám-li tedy do Google nějakou adresu a on mi rovnou ukáže kde se dané místo nachází na malé mini mapce, je nutné to brát jako funkcionalitu a výhodu pro uživatele, kdy není nucen se nikam proklikávat, protože výsledek již nalezl.

Názor jednoho diskutjícího

Jeden diskutující na jednom nejmenovaném serveru zaměřeném na IT mi však oponuje. Tvrdí , že Google tím, že upřednostňuje své služby uvádí návštěvníka v omyl, že daná služba byla vybrána nezávisle. 

To je dle mého poměrně zcestný názor, jdu-li přece na adresu Google.com a vyhledávám zde něco musím počítat s tím, že Google jakožto firma, která taky musí vydělávat, zde své služby stejně tak jako reklamy ostatních prostě mít bude a nenapadlo by mne ani ve snu jí to vyčítat. To samé dělá i konkurenční Seznam.cz, ale nevyčítám mu to, je to logické.

Onen diskutující přikládá názornou ukázku v podobě vesměs takovéto: Jdete-li například k finančnímu poradci, předpokládáte, že je nezávislý máte právo vědět, že jej například platí ČSOB.

V tom má nepochybně pravdu, přirovnáme-li to ovšem k případu společnosti Google je to trochu jinak. Za prvé finančního poradce v modelovém případě totiž platí někdo jiný, tedy třetí strana. Za druhé, půjdu-li k poradci, který bude mít na dveřích napsáno ČSOB budu očekávat, že bude nabízet především jejich služby, to samá jako s Googlem, jdu na adresu Google.com, jejich služby zde prostě musím očekávat.

Google a nezávislost

Jistou nezávislost Google vyhledávače jistě dokazuje i to, že se dle PageRanku opravdu řídí, proto například když vyhledáváte pojem „mapy“ Vám jako první „vyjedou“ ty od Seznamu.

Špetka zdravého rozumu

Když to vezmeme trochu obecně, když za Vámi přijde zákazník a bude po Vás chtít nějakou službu, položte si otázku zda by jste mu odpověděli toto: „Ano jistě váš požadavek rádi splníme, ale nechtěli by jste to jít zkusit naproti přes ulici ke konkurenci?“

Dle mého názoru je to tedy velmi neférové jednání ze strany EU vůči společnosti Google. Jak to vidíte vy?

7 Comments
  1. Přesto že jsem tuto problematiku blíže nestudoval a dosud o ní ani nevěděl příjde mi ,že článek má v mnohém pravdu. Je li tomu tak tak opět musím konstatovat,že EU se opět místo řešení zásadních problémů nimrá (promiňte to slovo ) ve věcech nepodstatných .To jen zdůrazněje dle mého zásadní potřebu reformy EU a jejich struktur

  2. Přijde mi toto ze strany EU zcela zcestné. Pokud jdu hledat něco Googlem tak ať klidně jsou tam výsledky Googlích služeb, pokud tam něco takového nechtějí tak ať klidně hledají u „lokálních“ vyhledávačů (například u nás seznam.cz). S takovou bych se tomu ani nedivil, že by Google nové služby nedělal pro EU (popřípadě by je zaváděl o dost později), protože se mu to nevyplatí když evropané pořád pindají.

    PS: Ta captcha je fakt drsná :D

  3. To, že Google nějaké služby zavádí do EU později nebo vůbec je běžnou praxí, bohužel díky i EU a jejímu pindání. Například tablety Nexus, Google a prodej filmů, hudby, knih a podobně a mnoho dalšího.

  4. Já už fakt jen čekám kdy někdo EU rozloží na elementární části. Je to čím dál horší. Připadá mi, že jde jen o obrovský lobbing.

  5. Doufám, že tato „funkce“ půjde vypnout. Mě totiž docela vyhovuje, když do vyhledávače zadám nějaký město a Google mi rovnou vyflusne mapu. Teďka budu muset chodit rovnou na Google Maps.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>