Elektronická evidence tržeb, bič na poctivé

Je opravdu elektronická evidence tak skvělá? A jaké přináší nevýhody a úskalí očima obyčejného člověka a technika?

Současná vláda v čele s Andrejem Babišem jako hlavním propagátorem a
zastáncem elektronické evidence tržeb chce zavést bič na nepoctivé plátce (čti neplátce ) daní, možná si ale úplně neuvědomuje, že elektronická evidence tržeb je bič i na ty poctivé.

On totiž i poctivý plátce daní musí vynaložit nemalé náklady na nákup zařizení a techniky. Kromě nákladů na techniku to ještě všem přidělává práci navíc a je to další byrokratická zátěž, všichni totiž budou muset trávit čas řešením byrokratických a administrativních problémů místo toho aby se věnovali něčemu užitečnějšímu co by jim mohlo vydělat i nějaké peníze.

Pojdmě tedy popořadě, náklady na techniku se můžou zdát jako nepodstatné a zanedbatelné. Určitě tomu, ale tak není, podle návrhu který je aktuálně na stole bude muset mít každá provozovna, každý malý obchod nebo stánek se zeleninou počítač a připojení k internetu. Už nutnost mít počítač je první překážka, protože hodně malých obchodů počítače nemá a používá pokladny. Počítač tedy každého malého obchodníka do teď používajícího pokladny přijde na cca deset tisíc korun, které mohl využít úplně jinak, a to nejsou zrovna malé peníze. Pořízením počítače to teprve začíná, protože budete potřebovat i software pomocí kterého budete účtovat a všichni zasvěcení ví, že účetní software také není levnou záležitostí.

Ti co počítače mají a mají i účetní software již dnes, ale také „nepříjdou zkrátka“ protože účetní software, který tam mají dnes jim bude k ničemu bez nové aktualizace, která přidá komunikaci se „státním serverem elektronické evidence služeb“ a ta rozhodně nebude zadarmo. Jednou placenou aktualizací to ale také končit nebude, protože se dá očekávát, že se postupem času bude něco měnit (způsob odesílání dat, komunikační protokoly, co všechno se bude vlastně odesílat) a bude se to měnit poměrně často (několikrát do roka) a tomu se bude muset software přizbůsobovat což bude vyžadovat další a další aktualizace a ty se budou samozřejmě platit taky. Ano, výrobci účetního softwaru si budou mnout ruce ještě více než-li dnes, přibude jim totiž velké množství pravidelně platících zákazníků.

Nutnost neustálého připojení k internetu, aby se každá platba mohla hned zaevidovat a poslat zpět kód na účtenku je taky poměrně nepříjemná. Rozhodně ne všechny prodejny mají dnes připojení k internetu (a ani to neplánují), takže budou muset platit další peníze každý měsíc poskytovateli připojení. Jak to bude řešit prodejce zeleniny ve stánku nevím, asi bude muset používat mobilní připojení k internetu, které je podstatně dražší a mnohde i podstatně pomalejší, takže při menším návalu u stánku se prodejci bude rosit čelo z toho jak se bude snažit odesílat platby a připojení bude tak pomalé, že to ani nepůjde. Čili další kdo z toho může mít radost jsou mobilní operátoři a ISP (poskytovatelé připojení k internetu).

Teď si ke všem nákladům na technické prostředky, které jsem uvedl výše přičtěte ještě náklady spojené se zaškolováním personálu, řešením technických problémů (ty budou alespoň ze začátku časté) a vzpomeňte si na toho prodejce zeleniny, který chtěl jenom pěstovat chutnou zeleninu a čerstvou ji prodávat ve stánku. Jistě se mu nebudete divit, když se na to vybodne a půjde dělat něco jiného.

Osobně chápu potřebu nějaké lepší kontroly výběru daní, ale jsem si jistý, že tento způsob, který zaplatí nemalými finančními částkami i ti poctiví, není právě to co tato země potřebuje. Toto plošné zavedení tohoto řešení nahrává jedině výrobcům účetního softwaru a poskytovatelům internetového připojení.

Kde je tedy ta podpora podnikatelů a stabiliace podnikatelského prostředí, kterou vláda slíbila?

Je možné, že v dlouhodobém výhledu toto opatření pomůže poctivým, protože vyřadí nepoctivce (nebo z nich udělá poctivé) a tím budou mít všichni stejné podmínky k podnikání. Na druhou stranu, z krátkodobého hlediska se jedná o poměrně tvrdý bič, který malým podnikatelům pomalu se vzpomatovávájícím z odeznívající ekonomické krize výrazně uškodí.

Další vyvstávající otázky jako je například ta, jestli stát opravdu musí (potřebuje) v reálném čase vědět co obchodník zrovna prodal a za kolik nezasahuje do svobody podnikání nechám jiným.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>