Chladíte dostatečně vaše miláčky? Zjišťujeme teploty v Linuxu…

Teplota venku i v domě se za posledních pár dní jistě rapidně zvedla, chladíte své počítače?

Je-li Vám vedro neměli by jste sobecky myslet jen na sebe, ale zkusit se podívat na teploty komponent vašeho počítače. Problém je totiž takový, že počítač se prostě nemusí stíhat chladit a až mu to bude dělat velké potíže poznáte to i vy. Například tak, že úplně zamrze, když jej pak vypnete a dotknete se grafické karty na, které neudržíte ruku je jasné, že je to špatně. Nehledě na to, že dlouhodobě zvýšené teploty komponent jim škodí.  Ubezpečuji Vás, že zděláním krytu case toho příliš nedocílíte.

Zjišťujeme teploty

V Linuxu zjistíme teploty jednodušše a elegantně, zapněte terminál a postupně zadávejte tyto příkazy.

sudo -s
apt-get install lm-sensors
yes | sensors-detect
/etc/init.d/module-init-tools start

Teploty následně zjistíte, zadáním příkazu sensors. 

Ale my chceme věděti i teploty pevných disků, zadáme tedy:

sudo apt-get install hddtemp

Tím jsme nainstalovali program, chceme-li zjistit teplotu disku, napíšeme sudo [Ano musíme být root] hddtemp (a za název disku), máte-li jen jeden pravděpodobně to bude /dev/sda celé to tedy bude: sudo hddtemp /dev/sda .

 

Má-li procesor nad 82°C je to poměrně špatně a je stím potřeba něco dělat. U HDD je to asi tak, že více než 50°C už je škodlivé.

Windowsáci ať si radí sami :), nic proti vám, ale vím že to máte jednodušší. Zkuste třeba program Everest.

No, ale co s s tím?


V takovém vedru jako je to dnes, Vám sundání jedné strany case rozhodně nepomůže (u dobře konstruovaných skříní Vám to může ještě uškodit, protože větráčky ztratí tah). První rada je jasná, důkladně celý počítač profoukněte, pomůže to opravdu dost. Předpokládám, ale že ani to vašemu počítači bohužel nepomohlo zase tak, aby mu nedělalo problémy běžet 10 hodin denně v kuse. V tuto chvíli si buď koupíte lepší chladiče a větráčky někde ve specializované prodejně, ovšem chce to opravdu značkové chladiče, i poměrně drahé a nahradíte jimi vaše staré, pravděpodobně již staré větráčky. Druhá možnost, je radikálnější, ale také mnohem levnější. Tu jsem udělal já, nemusel jsem nic kupovat. Sežeňte si někde starý větráček, například vymontujte ze starého zdroje nebo podobně. Při nejlepším si sežeňte dva, ať máte jistotu. Větráky přiděláme šrouby na potřebné místo (nemáte-li šrouby můžete to přilepit i sekundovým lepidlem, ujišťuji Vás, že to bude držet pořádně)  na boční strany case nebo tam kde je prostě velmi horký vzduch. Kde to je, to nechám na Vás ať to vypozorujete. Jak to zapojit?


Větráčky, zapojíme do Molex konektoru, který vede ze zdroje, jistě tam máte minimálně jeden volný. Logicky potřebujete 1 Molex konektor na 1 větráček. Protože potřebujeme, maximální výkon větráčků, zapojíme je následovně. Zapojte červený kabel od větráčku do žlutého od Molexu, černý kabel od větráčku poté zapojte hned vedle žlutého do černého. Každý zvlášť raději zaizolujte izolační páskou ať máme jistotu. Jakmile vše zapojíte, uspořádejte kabely ve skříni tak aby ničemu nezavazely.

Nevýhody?


Náš počítač by teď měl být o mnoho chladnější, bohužel se, ale budete potýkat s vyšším hlukem a větší spotřebou. Ale to by neměl být zase takový problém, jakmile vedra opadnou přídavné větráčky odděláte.

Notebook

Máte-li notebook, můžu vám doporučit pouze chladící podložku, popřípadě notebook, alespoň podložit zezadu nějakou tlustou knížkou :).

Závěr


Samozřejmě jsem neobjevil nic nového. Je to starý známý postup. Jen jsem těm neznalým chtěl trochu poradit. S dotazy se na mě můžete obrátit dole v komentáři.

 

 

2 Comments

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>